KGHM z dużym zyskiem

1
667

Polska Miedź wypracowała w zeszłym roku ponad 2 mld zł zysku netto. Wynik finansowy całej grupy kapitałowej KGHM był jednak o prawie 400 mln zł niższy.

W zeszłym roku grupie KGHM udało się utrzymać przychody na poziomie porównywalnym do zeszłorocznego – 20,5 mld zł. Spółka musiała jednak zapanować nad skutkami przestoju produkcyjnego w Hucie Miedzi Głogów – spadkiem produkcji miedzi i wzrostem zapasów jej koncentratu miedzi. Ponad jedną trzecią koncentratu udało się sprzedać, co poprawiło przychody o prawie pół miliarda złotych i zmniejszyło koszty magazynowania surowca. Mniejsza była też produkcja innych metali, w tym srebra i molibdenu.

– To był rok pełen wyzwań, z którymi moim zdaniem poradziliśmy sobie całkiem dobrze – skomentował wyniki grupy prezes KGHM Marcin Chludziński. – Musimy być bardziej elastyczni oraz efektywni – kosztowo i produkcyjnie. Przeprowadzony przez nas przegląd strategiczny i aktualizacja strategii jest odpowiedzią na mniejszą stabilność koniunktury na rynkach międzynarodowych, na co nie mamy bezpośredniego wpływu.

Ewentualne skutki wojen handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami dla KGHM stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń biznesowych. Chiński rynek, który przyjmuje połowę światowej produkcji miedzi, jest dla lubińskiej spółki wyjątkowo ważny i osłabienie popytu na ten surowiec lub zachwianie jego cen od razu znajdzie odzwierciedlenie w wynikach finansowych Polskiej Miedzi.

Żłobek w małej szkole. Gmina Wińsko otrzymuje duże pieniądze z programu Maluch +

Niższa produkcja oraz okresowe gorsze notowania miedzi w drugim półroczu 2018 r. spowodowały obniżenie podatku „miedziowego”. W tym roku KGHM zapłacił z tego tytułu 1,671 mld zł, o 94 mln mniej niż rok temu. W tym roku fiskus chce otrzymać od miedziowej spółki 1,4 mld zł.

Na niekorzyść KGHM zadziałały ubiegłoroczne różnice kursowe – relacja dolara do złotówki była jedną z przyczyn wzrostu zadłużenia grupy z 6,6 do 7 mld zł, nie pozwoliła też skorzystać m.in. z ogólnego rocznego wzrostu cen miedzi, molibdenu i niklu. Mimo to Polska Miedź zakończyła rok zyskiem netto w wysokości 2,025 mld zł – aż o połowę wyższym w porównaniu do roku 2017, który zamknął się wynikiem 1,323 mld. To jednak spółka zawdzięcza m.in. zabiegom księgowym – tegoroczne testy na utratę wartości aktywów pozwoliły dokonać tzw. odwróconych odpisów aktualizacyjnych w wysokości 685 mln zł, a prawie 900 mln na plusie to rezultat zmiany stosowanych w KGHM zasad rachunkowości.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy wysoki zysk KGHM przełoży się w tym roku na dywidendę dla akcjonariuszy. Zarząd spółki nie przygotował jeszcze rekomendacji dotyczącej wypłaty właścicielskiego bonusu.

źródło: Regionfan.pl