Lubin: ruszyła rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych

0
991
Fot. lubin.pl

W Lubinie ruszyła rekrutacja do przedszkoli i szkół podstawowych. W obu rodzajach placówek rodzice mogą zapisywać swoje dzieci do 15 marca.

Przedszkola na razie sprawdzają, które dzieci będą nadal do nich uczęszczać. Rodzice maluchów do 25 lutego muszą złożyć deklaracje o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego.

Dopiero 26 lutego ruszy właściwa rekrutacja – dla dzieci, które nie chodzą jeszcze do przedszkoli. Tak jak w poprzednich latach, miasto uruchomi specjalną stronę internetową, na której rodzice znajdą wniosek do wypełnienia. Uzupełniony dokument wraz z załącznikami trzeba będzie wydrukować i złożyć do przedszkola pierwszego wyboru, choć – jak zwykle – można będzie aplikować maksymalnie do trzech placówek.

W tym roku rekrutacja będzie przebiegać podobnie jak w ubiegłym, kryteria są identyczne.

W pierwszej kolejności do przedszkoli przyjmowane będą oczywiście dzieci mieszkające na terenie Lubina. Rodzice, żeby uzyskać dodatkowe punkty, muszą przedstawić kopię pierwszej strony swojego PIT-u za rok 2018. W ten sposób bowiem sprawdzane będzie miejsce zamieszkania.

Podczas przyjęć do lubińskich przedszkoli obowiązują też kryteria ustawowe, czyli liczą się między innymi wielodzietność rodziny, niepełnosprawność kandydata, rodzica albo rodzeństwa, samotne wychowywanie dziecka czy objęcie pieczą zastępczą.

Dodatkowe punkty podczas rekrutacji można również dostać, gdy oboje lub jedno z rodziców pracuje, studiuje albo się uczy, a także gdy rodzeństwo malucha ubiegającego się o miejsce już uczęszcza do jakiegoś miejskiego przedszkola.

Fot. lubin.pl

28 marca przedszkola wywieszą listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych, a do 3 kwietnia rodzice będą mieli czas, by potwierdzić, że chcą, aby ich dziecko uczęszczało do danej placówki. 15 kwietnia ruszy rekrutacja uzupełniająca. Obok publikujemy szczegółowy harmonogram.

Wywiad z Bogusławą Folkman – zastępcą wójta gminy Wińsko

W Lubinie jest 13 przedszkoli publicznych, w których uczy się 2,3 tys. maluchów. Co roku część z nich, około 600, kończy naukę i idzie dalej, do szkoły, a na ich miejsce przyjmowane są nowe dzieci. Obecnie samorządy muszą zagwarantować miejsce w przedszkolach nie tylko 4-, 5- i 6-latkom, ale również wszystkim chętnym 3-latkom.

Trwa także rekrutacja do pierwszych klas szkół podstawowych. Rodzice do 15 marca muszą zgłosić swoje dziecko w szkole właściwej dla miejsca zamieszkania – tzw. obwodowej. Wnioski do wypełnienia można znaleźć w podstawówkach, większość z nich publikuje je też na swoich stronach internetowych.

Fot. lubin.pl

Jeżeli ktoś wybierze szkołę poza obwodem, w którym mieszka, również musi złożyć wszelkie niezbędne dokumenty do 15 marca. Jednak do takiej placówki ma szanse zostać przyjęty, jeśli zostaną wolne miejsca.

28 marca wywieszone zostaną listy zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do poszczególnych szkół. Do 3 kwietnia rodzice będą musieli potwierdzić, że ich dziecko będzie uczęszczać do placówki, do której się dostało. Rekrutacja uzupełniająca ruszy zaś 15 kwietnia. Poniżej prezentujemy szczegółowy harmonogram.

źródło: lubin.pl