Barnusiów droga do Polski, do gminy Wińsko, do Głębowic

0
2306

Od końca stycznia, kiedy to zapadła decyzja Rady Gminy Wińsko o zakupie tzw. „zielonego domu” w Głębowicach, sprawa sprowadzenia polskiej rodziny z Ukrainy rozwija się dynamicznie.

FUNDACJA LEROY MERLIN POLSKA, AGNIESZKA BOLEK- PREZES oraz LEROY MERLIN GIGAMARKET MIRKÓW, MAREK KOPYŁOWSKI-DYREKTOR, są strategicznymi sponsorami remontu „zielnego domu” w Głębowicach, w którym jeszcze przed wakacjami mają zamieszkać państwo Barnusiowie, 12-osobowa polska rodzina z Mościsk na Ukrainie.

Leroy Merlin dostarcza ekologiczne oczyszczalnie ścieków, kuchnię wraz z pełnym wyposażeniem w AGD, artykuły elektryczne, biały montaż, materiały budowlane niezbędne do wykończenia… Grant o dużej wartości trafił właśnie do gminy Wińsko. Zgodnie z misją Fundacji część prac wykonają osobiście wolontariusze z Mirkowa, już w kwietniu.

Tymczasem ZGKiM od miesiąca wykonuje wszelkie ciężkie prace przy remoncie, porządkowaniu i urządzaniu terenu. Środki pieniężne, dzięki którym remont posuwa się do przodu, pochodzą ze zbiórki zrzuta.pl, prowadzonej przez Fundację Studio Wschód Grażyny Orłowskiej-Sondej.

Artur Sułkowski – wolontariusz Fundacji Studio Wschód, jako pierwszy natknął się na rodzinę Barnusiów w Mościskach, przedstawił ją ekipie Telewizji Polonia, został w końcu chrzestnym najmłodszego dziecka w rodzinie – Bogdana, czuwa nad zrzutką i wszelkimi wydatkami.

To jego słowa wypowiedziane w programie bożonarodzeniowym Studia Wschód „takich rodzin nam w Polsce trzeba, takich dzieci”… ostatecznie przechyliły szalę, aby Barnusiów zaprosić do Polski, na Dolny Śląsk, do gminy Wińsko, do pięknych Głębowic.

Po zakończeniu prac pozostanie jeszcze umeblowanie i zakup najpotrzebniejszych artykułów (bielizna, pościel, naczynia, sztućce, garnki). Gmina i Fundacja Studio Wschód wciąż liczą na hojność państwa (zrzutka trwa na https://zrzutka.pl/en/3845n4 ) oraz sponsorów, którzy podarują konkretne rzeczy (np. łóżka, pościel, pralkę). Może sami producenci? Ważne, żeby były to rzeczy nowe, trwałe, żeby starczyły na długo.

– Pomóżmy im wystartować w normalne życie. Jestem pewna, że potem poradzą sobie sami – podkreśla wójt Jolanta Krysowata – Zielnica.