Budujemy dalej… nowe drogi

2
1725

Budujemy dalej.. To hasło wyborcze Jolanty Krysowatej – Zielnica z ostatniej kampanii wyborczej. Od wyborów samorządowych minęło kilka miesięcy, a obietnica „budujemy dalej” jest realizowana w pełni.

Gmina Wińsko znalazła się na liście zakwalifikowanych do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Teraz jeszcze jest potrzebny podpis Premiera i 12 miesięcy na wykonanie zadania. Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowych dróg, co znacząco poprawi komunikację w gminie, a także zwiększy potencjał inwestycyjny.

Fundusz Dróg Samorządowych to pierwszy program, który pozwala na uzyskanie dofinansowania do remontu, przebudowy i budowy dróg gminnych i powiatowych, ze skarbu państwa, aż w 80 proc. Ważne, że nie ma – jak dotąd w innych programach – ograniczenia liczby dróg i odcinków.

O Funduszu Dróg Samorządowych pisaliśmy tutaj. Przeczytaj!

– Na początku tego roku informowaliśmy o planach drogowych na najbliższe 2 lata. Złożyliśmy w końcu do Funduszu Dróg Samorządowych te projekty, które miały szansę powodzenia: drogi miały odpowiednie szerokości i spełniały inne warunki. Udało się uzyskać finansowanie i ruszamy z inwestycją – mówi Wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata – Zielnica.

Które drogi powstaną lub będą wyremontowane? Stryjno przez wieś, Stryjno – Brzózka, Brzózka – Głębowice. Następnie droga od DK36 do Rogówka i do Wińska (od strony ul. Rolnej), dalej ul. Dębową i z powrotem do DK36. Kolejna inwestycja drogowa to droga od wsi Słup (wieś) do DK36 i dalej przez Boraszyce Małe do Węgrzc.

Na pozostałe drogi zaznaczone na mapie ciągłą lub przerywaną linią, projekty zostaną złożone w kolejnym rozdaniu. Dodatkowo gmina Wińsko będzie wnioskować o pieniądze na drogę z Rajczyna przez wieś do wsi Smolne (gm. Jemielno).

Przypominamy, że gmina może składać wnioski tylko na drogi gminne, a powiat na powiatowe. Powiat wołowski złożył tylko na 1km z Biaław Wielkich do mostku granicznego. Żeby poprawić całkowicie dojazd do trasy S5 potrzeba wyremontować łącznie 12 km.

Gmina Wińsko ma również wiele dróg polnych, które chce przebudować w przyszłości tak, żeby służyły mieszkańcom jako oczywiste ułatwienie życia i dogodny dojazd dla rolników.