W wyjątkowych warunkach (radni rozsadzeni byli w bezpiecznych odstępach, sołtysi i kierownicy jednostek ze względów bezpieczeństwa przysłuchiwali się obradom z innego pomieszczenia) odbyła się 24 czerwca sesja absolutoryjna.
Co się w gminie działo?
W porządku obrad znalazły się między innymi uchwały dotyczące przyjęcia protokołów z poprzednich sesji, przyjęcia sprawozdania finansowego, a także sprawozdanie wójt z jej działalności.
Jolanta Krysowata – Zielnica podkreśliła, że Gmina Wińsko doskonale poradziła sobie w obliczu wyzwań, jakie postawiła przed nią pandemia. Jak podkreślała, Wińsko zorganizowało lokum dla osób, które z różnych przyczyn poddane były kwarantannie.
– To ewenement na skalę kraju. Zapewniliśmy posiłki dla osób starszych i mało zaradnych, a w ich dostarczaniu pomogli nam terytorialsi. Dla najbardziej potrzebujących dostarczyliśmy maseczki. I w tym miejscu chciałabym podziękować wszystkim mieszkańcom i sołtysom za tę dyscyplinę, która w tym najcięższym momencie pandemii była nam bardzo potrzebna. Pandemia nie „wyłączyła silnika” gminie, wszystkie nasze inwestycje szły swoim torem. Może mozolniej, z większą ostrożnością, ale dzięki temu udało się nam uruchomić czwarty żłobek, w Głębowicach. Udało się także odebrać 3 z 7 dróg, na które pozyskaliśmy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Kto brał udział w uroczystym otwarciu, to wie jak było, a kto nie, może zajrzeć do internetu – zachęcała wójt, która wspomniała także o remoncie dwóch odcinków dróg wojewódzkich – trwającym w Baszynie i planowanym na odcinku Rajczyn – Gryżyce.
Wójt powiedziała także o tym, co dzieje się w Białkowie. Jak mówiła prace budowlane są bardzo zaawansowane, również w parku wiele się dzieje.
– Uniwersytet Wrocławski ma nowego rektora, który odwiedził nam dzień po nominacji. Żartowaliśmy sobie, że jak pierwsza wizyta po wyborze prezydenta pokazuje kierunek polityki zagranicznej, tak wizyta w Białkowie świadczy o tym, że to miejsce będzie ważne dla nowego rektora – mówiła wójt i dodała, że obiekt zostanie oddany na początku przyszłego roku i liczy na to, że przez gminę przeleje się fala turystów.
– W ostatnim czasie spotkało nas nieszczęście – pożar przy ul. Piłsudskiego 23. Policja i prokuratura zajmuje się wyjaśnieniem przyczyn pożaru. Bardzo dziękuję wszystkim służbom i mieszkańcom. W ciągu jednej doby wszyscy pogorzelcy znaleźli lokum i to w mieszkaniach należących do gminy – podkreślała wójt.
– Zmienia się nasz rynek. Właściciel wyburzył pawilon, który był już opustoszały. Wszyscy pytają, co tam będzie. Na pewno będzie to coś ładnego – mówiła Jolanta Krysowata – Zielnica i dodała, że zrównanie z ziemią pawilonu zbiegło się z nieinwazyjnymi badaniami archeologicznymi Rynku, szczególnie miejsca, gdzie stał ratusz. A już pierwsze wyniki badań wskazują na to, że zachowały się piwnice, w bardzo dobrym stanie. Zachował się także mityczny tunel pomiędzy Urzędem Gminy, a ratuszem i przebiega pod drogą krajową. Dokładnie wyniki badań zostaną nam przekazane na początku lipca.
– Kończą się prace na Zalewie Słup. Już dziś zapraszam na sobotę na godz. 12 na otwarcie kąpieliska. Pogoda jest już zamówiona – zapewniała wójt.
Jak dodała, gmina otrzymała szereg mniejszych dofinansowań: na laptopy dla uczniów, na książki do bibliotek, na stołówki w Głębowicach i Orzeszkowie.
– Przeprowadziliśmy radę budowy sali sportowej przy szkole w Orzeszkowie. Wbrew temu, co mogliśmy zobaczyć w niektórych mediach, dzieci mają miejsce na lekcje wf. A sala gimnastyczna, która powstanie, to cudowny, nowoczesny obiekt za 6 mln zł, na który otrzymaliśmy rekordowe 95-procentowe dofinansowanie. Będzie to centrum sportowe połączone z boiskiem i z OSĄ, które pozwoli organizować poważne zawody, będzie w pełni dostosowane do sportu osób niepełnosprawnych. Obiekt będzie także niemal samowystarczalny energetycznie – opisywała inwestycję.
Tego jeszcze nie było. Wszyscy za „absolutorium”
W dalszej części sesji zaplanowano dyskusję o Raporcie o Stanie Gminy, a po nim uchwały związane z absolutorium. Opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej jak i poszczególnych komisji były pozytywne. Po raz pierwszy w historii zdarzyło się tak, że wszyscy radni zagłosowali „za” udzieleniem absolutorium.
Wójt Jolanta Krysowata – Zielnica nie kryła zadowolenia i podkreśliła, że udało się osiągnąć sukces dzięki pracy wielu ludzi.
– Ostatni rok to dowód na to, jak świetne są efekty, jeśli pracuje się w normalnych warunkach. Rok 2019 był normalnym rokiem. Normalnych relacji międzyludzkich, normalnego funkcjonowania. Bardzo się z tego cieszę i dziękuję państwu radnym za tę normalność, sołtysom, a najbardziej dziękuję załodze Urzędu Gminy i jednostek. To tak fajnie brzmi, że wójt podjął decyzję, a tak naprawdę od momentu złożenia wniosku do momentu podpisu „rozliczono” jest cała machina ciężkiej pracy, czasem kłótni, łez i trzaskania drzwiami, ale efekt jest wynikiem profesjonalizmu osób, które się różnymi sprawami zajmują. Pomysł rodzi się w głowie, zaczyna podpisem, a kończy na załodze, której bardzo dziękuję – mówiła wójt.