Mała szkoła w Wińsku – dzień otwarty [GALERIA ZDJĘĆ]

0
1710
Fot. winsko.pl/FB

Wiele emocji, wspomnień i wzruszeń miało miejsce w małej szkole w Wińsku. 11 kwietnia w czwartek odbył się dzień otwarty. To była dobra okazja, aby ostatni raz zobaczyć stary układ sal i korytarzy. W najbliższym czasie obiekt przejdzie gruntowny remont i powstanie tutaj żłobek.

Czytaj więcej: Żłobek w małej szkole

– Chcieliśmy ostatni raz przed remontem zaprosić wszystkich absolwentów z rodzinami, aby mogli ponownie zobaczyć miejsce, w którym spędzali niejednokrotnie najlepsze dni swojego dzieciństwa. Mała szkoła to ważny element w historii Wińska. Dzięki staraniom Gminy, do tego obiektu ponownie wrócą dzieci. Chcemy im zapewnić jak najlepsze warunki, dlatego w najbliższym czasie rozpocznie się gruntowny remont małej szkoły – komentuje wójt gminy Wińsko Jolanta Krysowata – Zielnica.

Na odwiedzających małą szkołę czekały niespodzianki. Można było się napić kawy zbożowej z mlekiem, takiej jaką serwowano dzieciom kilkadziesiąt lat temu. Na drugie śniadanie przygotowano bułki z serem i pasztetem. Na tych, którzy przynieśli stare fotografie czekał skaner. – Chcemy zachować pamięć o dawnej małej szkole, jej uczniach i nauczycielach. Postanowiliśmy zeskanować stare zdjęcia, które trafią do naszego archiwum, ale nie zamkniemy ich w szufladzie. Mamy pewien pomysł jak je dobrze wykorzystać – dodaje Jolanta Krysowata – Zielnica.

Podczas zwiedzania największe emocje budziły podziemia. Przed laty znajdowała się tam łaźnia, z której korzystały dzieci i okoliczni mieszkańcy. Nie było pryszniców, tylko funkcjonowały wanny i balie. Podczas dnia otwartego w małej szkole, można było zwiedzać poddasze i części mieszkalne. Budynek zachował się w dobrym stanie, dlatego do oglądania zostały udostępnione wszystkie pomieszczenia.

Fot. winsko.pl/FB