Relikwie męczenników w Głębowicach

1
746
Fot. br. Jan Hruszowiec OFM/niedziela.pl

W pierwszą niedzielę marca w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel w Głębowicach dokonano instalacji relikwii błogosławionych męczenników franciszkańskich – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka.

Relikwie przekazał wspólnocie o. Zdzisław Gogola oraz br. Jan Hruszowiec z Krakowa, którzy podczas Eucharystii przybliżyli postaci pierwszych błogosławionych polskich misjonarzy. Franciszkanie nie tylko wskazali na ich życiorys i drogę powołania, ale mówili także o tym, jak odczytywać ich działalność i męczeńską śmierć. Po Mszy św. wierni mieli możliwość ucałowania relikwii pierwszego stopnia, czyli fragmentów kości męczenników. Natomiast przy wyjściu z kościoła każdy otrzymał obrazek z relikwiami drugiego stopnia – fragmenty ubrań. Można było także nabyć różańce oraz książki poświęcone męczennikom, z których dochód przeznaczony został na wsparcie franciszkańskich misji.

– To wspaniałe świadectwo heroicznej wiary i drogowskaz dla nas, w przededniu Wielkiego Postu. Przykład nie tylko dla dorosłych, ale także dla dzieci i młodzieży, dla których święci i błogosławieni, to już nie tylko historyczne, odległe i mało znane postaci, ale osoby, które żyły w latach 90 XX wieku, które żyły wśród nas – mówi parafianka Anna Lis.

Parafia pw. NMP z Góry Karmel w Głębowicach jest kolejną w Polsce, a 325 na świecie, w której zainstalowano relikwie błogosławionych męczenników franciszkańskich.

źródło: niedziela.pl