Uwaga – wścieklizna!

0
300

Coraz liczniejsze przypadki wścieklizny w naszym kraju to okazja, aby przypomnieć o zaszczepieniu zwierząt domowych, a zwłaszcza kotów (rekomendacja Sanepidu). Co prawda obecnie nie ma jeszcze oficjalnego zagrożenia w naszej gminie, ale chore zwierzęta mogą się pojawić także i u nas. Wścieklizna jako choroba jest śmiertelna dla człowieka i nie ma na nią lekarstwa – szczepienia zwierząt domowych oraz dziko żyjących to jedyna forma ochrony. Szczepienie na wściekliznę jest obowiązkowe obecnie tylko dla psów, ale posiadacze kotów, zwłaszcza wychodzących, również powinni przemyśleć konieczność zabezpieczenia swoich ulubieńców.

-Wojewoda mazowiecki wprowadził nakaz szczepienia kotów. Nie wykluczone, że w naszym województwie również zostanie wprowadzony taki obowiązek – mówi lekarz weterynarii, Artur Różycki. – Pamiętajmy, szczepiąc psa czy kota, chronimy nie tylko zwierzęta ale również, a wręcz można powiedzieć przede wszystkim ludzi.

Masowe szczepienia psów będą organizowane we wrześniu, o szczegółach będziemy jeszcze informować. Tymczasem szczepienia można dokonać we własnym zakresie, odwiedzając gabinety weterynaryjne.

Warto także unikać dzikich zwierząt, które zachowują się niestandardowo – nie uciekają od człowieka, mają widoczne drgawki lub skurcze, oraz poinformować o nich służby weterynaryjne. W przypadku pogryzienia należy natychmiast skontaktować się z lekarzem i przyjąć szczepionkę przeciwko wściekliźnie.