Dziś wchodzi w życie ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. To spełnienie obietnicy złożonej w kwietniu ubiegłego roku przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Program Mama 4 plus zakłada, że matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci, mają prawo do minimalnej emerytury. O takie świadczenie mogą też ubiegać się ojcowie, którzy wychowali co najmniej czwórkę dzieci, w przypadku śmierci matki bądź porzucenia przez nią dzieci.
Jak wyjaśniała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, uzyskanie prawa do świadczenia nie jest związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne. Jeśli zaś matka lub ojciec pobiera świadczenie z ZUS czy KRUS niższe od emerytury najniższej, to będzie ono podwyższone do kwoty emerytury minimalnej wynoszącej od dziś 1100 złotych.
O projekcie Mama 4 plus pisaliśmy wcześniej. Zobacz
Zgodnie z obowiązującym wiekiem emerytalnym, to specjalne świadczenie może być przyznane po osiągnięciu 60 lat w przypadku matek i 65 lat – w przypadku ojców.
Aby otrzymać rodzicielskie świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek. Druk wniosku jest dostępny w każdej placówce ZUS. Można go również pobrać ze strony internetowej www.zus.pl.
Mimo że program rusza dopiero dziś, do ZUS wpłynęło już ponad 3 tysiące wniosków.
iar