Projekt Mama 4 Plus przyjęty przez Radę Ministrów

2
1056
Fot. premier.gov.pl

„Nasze mamy, nasze babcie są tymi siłaczkami, które dźwigają ciężar wychowania młodych Polaków i należy im się szczególna wdzięczność. Projekt Mama 4 Plus jest wyrazem naszej ogromnej wdzięczności” – mówił szef rządu podczas konferencji prasowej.

Przygotowany z myślą o rodzicach projekt Mama 4 Plus zakłada, że o świadczenie w wysokości minimalnej emerytury będą mogły się ubiegać matki, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci i osiągnęły wiek emerytalny 60 lat. W niektórych przypadkach świadczenie będzie przysługiwało też ojcom po osiągnięciu 65 lat.

Czytaj też: Kryterium dochodowe dla rodzin, które chcą otrzymywać 500+ na pierwsze dziecko wzrośnie o co najmniej 100 zł

Jak podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, świadczenie będzie przysługiwało osobom, które z powodu długoletniego zajmowania się potomstwem nie wypracowały emerytury minimalnej (zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły) lub ich emerytura jest niższa od najniższego świadczenia.

Projekt Mama 4 plus docenia trud wychowania

W ten sposób państwo chce docenić trud rodziców, jaki włożyli w wychowanie dzieci i zadbać o ich przyszłość. Rozwiązanie to jest spełnieniem obietnicy złożonej przez premiera Mateusza Morawieckiego w kwietniu 2018 r. podczas konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy, roboczo nazwanej programem „Mama Plus”.

Nowe rozwiązanie wejdzie w życie od 1 marca 2019 r.

„Nasze prorodzinne programy społeczne świadczą o tym, że wybieramy przyszłość, a przyszłością jest rodzina” – podkreślił premier.

źródło: premier.gov.pl