Od dziś możesz składać wniosek o e-dowód

1
1001
Fot. samorzad.pap.pl

Od dziś można składać wnioski o wydanie nowego dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Nowe dokumenty będą podobne do wydawanych do tej pory, będą jednak wyposażone w wydrukowany specjalny numer, kod kreskowy oraz niewidoczny chip.

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński wyjaśnia, że nie ma obowiązku wymiany aktualnego dokumentu na tak zwany e-dowód. Dowody będą wymieniane zgodnie z upływem terminu ważności – jeżeli komuś upływa termin ważności dokumentu w najbliższych dniach, to składając wniosek otrzyma już nowy dowód z warstwą elektroniczną. Natomiast osoby, których termin ważności upływa za kilka miesięcy czy lat, mogą dlatego czasu korzystać z tych dokumentów. Proces wymiany dowodów, na te z warstwą elektroniczną zakończy się za 10 lat – wyjaśnia wiceminister cyfryzacji.

Szkoła Podstawowa w Głębowicach już po remoncie

Nowe e-dowody, mówi Karol Okoński, będą posiadały elementy ułatwiające wykonywanie działań w urzędach, między innymi będzie tam podpis osobisty oraz możliwość umieszczenia tam certyfikatu kwalifikowanego. Tym samym – wyjaśnia wiceminister – e-dowód staje się narzędziem, dzięki któremu będzie można podejmować decyzje za pomocą podpisu elektronicznego. W praktyce będzie to oznaczało, że zamiast wypełniać wnioski czy podpisywać się ręcznie, wystarczy przyłożyć dowód do czytnika i wpisać pin co będzie równoznaczne ze złożeniem podpisu. Za pomocą e-dowodu będzie można między innymi logować się do portali administracji publicznej, odnotowywać fakt odbycia wizyty u lekarza.

E-dowód nadal potwierdza tożsamość i obywatelstwo oraz uprawnia do przekraczania granic niektórych państw, które uznają go za dokument podróży.

E-dowód będzie można zawiesić – w dowolnym urzędzie gminy lub przez Internet – na maksymalnie 14 dni, w sytuacji, gdy nie wiemy, gdzie jest dokument, ale mamy nadzieję na jego odnalezienie. Jeśli w tym czasie decyzja nie zostanie cofnięta, dokument zostanie unieważniony.

Nowe e-dowody będą wydawane bezpłatnie.

iar/gk