Poczta Polska wprowadza nowy cennik. Będzie drożej

0
859
Fot. wyborcza.pl

Na ratunek spółce – podwyżki. Poczta Polska w kwietniu wprowadzi nowy cennik tzw. usług powszechnych – informuje „Rzeczpospolita”. Przeciętnie Polak do listów dopłaci 9 zł rocznie. Rewolucja w Poczcie Polskiej. Operator – kosztem klientów – próbuje ratować spółkę przed wielomilonowymi stratami. Dlatego już od kwietnia za przesyłki zapłacimy więcej.

Czytaj również: E-dowody. Za wymianę nic nie zapłacisz

To pierwsza tak duża zmiana w Poczcie Polskiej od 1989 r. „Rzeczpospolita” dotarła do nowego cennika operatora. Zniknie sześć wariantów wyceny przesyłanych listów. Cena dotąd była ustalana według wagi, teraz będzie ustalana według rozmiaru – „S”, „M”, oraz „L” – jak na metkach ubrań.

W dobie cyfryzacji i coraz szerszego dostępu do internetu i usług mobilnych, listów wysyłamy coraz mniej. Z danych jedynie za styczeń 2019 r. wynika, że Poczta Polska odnotowała 9 proc. stratę przychodów. Jednak PP jest tzw. operatorem wyznaczonym, więc usługi – choć nierentowne – świadczyć musi.

Poczta Polska ma nadzieje, że rewolucją cennikową podreperuje milionowe straty. Listy i przesyłki zdrożeją. Statystycznie rzecz ujmując, każdego roku jedno polskie gospodarstwo domowe na listy przeznaczało ok. 71 zł. Po podwyżce będzie to już blisko 80 zł.

Za najbardziej popularną i najtańszą usługę, czyli krajowy list ekonomiczny, zapłacić trzeba będzie już nie 2,60 zł a 3,30 zł. To o 27 proc. drożej za wysłanie pocztówki.

– Zmiany były konieczne. Gdyby nie nowy cennik, straty Poczty na usłudze powszechnej przekroczyłyby w tym roku 350 mln zł. Teraz uda się je ograniczyć do ok. 70 mln zł – twierdzi rozmówca „Rz”, jeden z menadżerów w Poczcie Polskiej.

Program Czyste powietrze dla właścicieli domów jednorodzinnych

Jednak za wyższą ceną idzie możliwość wysłania cięższych przesyłek. Nowy cennik został już zatwierdzony przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Poczta Polska rozpoczęła wysyłkę prospektów informacyjnych do swoich klientów.

U nas i tak jest dużo taniej niż w UE. Po wprowadzeniu nowego cennika, stawki w Poczcie Polskiej pozostaną najniższe wśród krajów Wspólnoty.

źródło: money.pl