Kryterium dochodowe dla 500+ w górę

2
812
Fot. money.pl

Kryterium dochodowe dla rodzin, które chcą otrzymywać 500+ na pierwsze dziecko wzrośnie o co najmniej 100 zł – zapowiedziała minister Rafalska. Projekt nowelizacji ustawy ma niedługo zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

– Dla mnie punktem wyjścia jest wzrost co najmniej o kwotę 100 zł. Ostatecznie jaka to będzie kwota dowiemy się wkrótce, bo taki projekt będzie lada moment wpisany do prac Rady Ministrów i będzie procedowany – powiedziała Rafalska w wywiadzie dla Programu Pierwszego Polskiego Radia.

– Uzgodnię to jeszcze z premierem i z panią minister Teresą Czerwińską. Na pewno powinien to być wzrost wyższy niż 100 zł – zapewniła minister rodziny, pracy i polityki społecznej. O planowanej zmianie informowaliśmy już na łamach naszych serwisów. Zmiana miałaby wejść w życie jesienią tego roku, najprawdopodobniej od października.

Mniejsze bezrobocie w gminie Wińsko

Premier zapowiedział niedawno, że trwają prace nad tym, żeby zmienić kryterium dochodowe na pierwsze dziecko w ramach programu Rodzina 500+.

– Ponieważ jest to podniesienie kryterium dochodowego po okresie trzyletnim, to ono nie może być na tyle nieistotne, żeby za chwileczkę powodowało to, że wzrost minimalnego świadczenia w kolejnym roku ograniczy dostęp do korzystania ze świadczenia wychowawczego Rodzina 500+ – tłumaczyła Rafalska w Polskim Radiu.

Rząd myślał jeszcze o innych zmianach w swoim sztandarowym programie, ale ostatecznie się z nich wycofał.

Program Rodzina 500+ ruszył 1 kwietnia 2016 r. w całej Polsce. Świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł rodzice otrzymują niezależnie od dochodu na drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia.

Czytaj też: Pensje będą rosły o połowę szybciej

W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę (lub 1200 zł netto w przypadku wychowywania w rodzinie dziecka niepełnosprawnego) wsparcie można otrzymać także na pierwsze lub jedyne dziecko. To właśnie to kryterium ma według informacji przekazanej przez rząd wzrosnąć przynajmniej o 100 zł.

źródło: money.pl