Przywitaliśmy wiosnę!

1
1651

21 marca obchodzimy pierwszy dzień wiosny. W Wińsku pożegnanie zimy i przywitanie nowej pory roku miało miejsce tradycyjnie na Rynku. Obecne były dzieci ze szkół i przedszkoli gminnych – ZSP w Wińsku, Krzelowa, Orzeszkowa oraz z Głębowic. Każdy trzymał kolorowy kwiat z bibuły, dodatkowo Głębowice przygotowały Marzannę.

Gmina Wińsko wita wiosnę!!! ?

Opublikowany przez Wińsko24.pl Czwartek, 21 marca 2019

Do dzieci przyszła Pani Wiosna ubrana w piękny, zielony płaszcz. Rozdawała cukierki i obiecywała, że zima w tym roku już nie powróci. Wszyscy uczestnicy imprezy razem z wójt gminy Jolantą Krysowatą – Zielnica śpiewali piosenki o wiośnie, był także czas na recytowanie wierszy. Atmosfera na Rynku była radosna i wszyscy z uśmiechami wrócili do swoich obowiązków.

Dzisiaj każdy kierowca, który przejeżdża przez centrum Wińska będzie musiał zdjąć nogę z gazu. Dlaczego? Będzie można podziwiać prace wykonane przez najmłodszych. Kwiaty z bibuły zakwitły na okolicznych klombach.

Pierwszy dzień wiosny – różne tradycje

Istnieje wiele tradycji związanych z pierwszym dniem wiosny. 21 marca w wielu szkołach dużą popularnością cieszy się zwyczaj topienia Marzanny, czyli (zwykle szmacianej lub słomianej) kukły, która w kulturze rdzennych mieszkańców polski symbolizowała boginię zimy oraz śmierci. Pierwszy dzień wiosny pokrywa się również z praktykowanym przede wszystkim w Polsce i niektórych rejonach Litwy, Dniem Wagarowicza. To nieoficjalne święto uczniów często stanowi dla młodzieży pretekst do opuszczania zajęć szkolnych, na rzecz celebrowania wiosny na świeżym powietrzu.

Trzeba jednak zaznaczyć, że Dzień Wagarowicza to tylko święto umowne, które nie zwalnia nikogo z obowiązku szkolnego. Na szczęście dla wielu uczniów, szkoły często organizują 21 marca „luźniejsze lekcje”, czyli szkolne imprezy, apele, konkursy edukacyjne oraz wycieczki szkolne, które mają zachęcić młodzież do pojawienia się w szkolnych murach.

inf.wł./wp.pl