Przeprawa przez Odrę w Ścinawie: jeden most w budowie, drugi w remoncie, a trzeci chce zaprojektować 17 firm!

0
459

W ostatnim czasie coraz głośniej mówiło się o czterech mostach w Ścinawie: o remoncie
już istniejącego, o budowie tymczasowego, a także o zaprojektowaniu i wybudowaniu
mostu na planowanym stopniu wodnym lub niezależnego od niego nowego obiektu.
Jak ostatecznie ma wyglądać przeprawa przez Odrę?

Fot. GDDKiA

Obecnie remontowany jest stary most w ciągu drogi krajowej nr 36, która przebiega
przez gminę Wińsko. Aby zrealizować wszystkie prace, trzeba wybudować przeprawę tymczasową, tak aby nie pozbawiać kierowców możliwości przedostania się przez rzekę.
Elementy na most tymczasowy przypłynęły do portu w Gdańsku aż ze Stanów Zjednoczonych.

Więcej można przeczytać tutaj:
Ze-Stanow-Zjednoczonych-wyplywa-most-tymczasowy-ktory-wykorzystany-bedzie-w-Scinawie

Mimo że będzie to obiekt „tylko na jakiś czas”, musi spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, konstrukcja będzie miała 414 m długości i ma zostać uruchomiona w II kwartale tego roku.

Dodajmy, że prace remontowe prowadzi firma Berger Bau, która w naszej gminie niedawno remontowała drogi wojewódzkie w Baszynie i na odcinku Rajczyn – Gryżyce.

Dwie bardzo ważne drogi wojewódzkie są remontowane: w Baszynie i na odcinku Rajczyn – Gryżyce. Koszt prac to ponad 3 mln zł!

Remont zabytkowego mostu wraz z budową tymczasowego kosztuje 32 mln zł.
Prace mają się zakończyć w III kwartale 2022 roku.

Pomysł posadowienia nowego mostu na planowanym stopniu wodnym został odrzucony jako zbyt odległy i zbyt skomplikowany.
Zapadła natomiast decyzja o budowie zupełnie nowego mostu z programu rządowego „Mosty dla regionów”.

Więcej przeczytasz tutaj:

Są pieniądze na most w Ścinawie! Zobacz gdzie będzie nowa przeprawa.

Koszty w 80 proc. pokrywa Skarb Państwa, w 20 proc – samorząd Województwa Dolnośląskiego (UMWD). Koszt całkowity wraz z dokumentacją to 100 mln zł. Inwestorem jest Dolnośląska Służba Dróg i Kolei i to właśnie ona rozstrzyga przetarg na sporządzenie dokumentacji (wraz z pozwoleniem na budowę).

Więcej przeczytasz tutaj:

Będzie nowy most w Ścinawie. To już pewne!

Zgłosiło się aż 17 wykonawców gotowych podjąć się tego zadania. Most połączy dwie drogi wojewódzkie od strony Ścinawy i Małowic.
Zostanie także wykonany łącznik z drogą krajową 36, co jest szczególnie istotne dla
gminy Wińsko. Czas przewidywany na sporządzenie dokumentacji to dwa lata, sama budowa to drugie dwa. Zakładając możliwe opóźnienia, powinniśmy przejechać nowym mostem w 2024, a najpóźniej w 2025 roku. Taki jest plan.

To będzie prawdziwy most, zupełnie autonomiczna inwestycja, która połączy
ścinawski i nasz wiński brzeg Odry. Dzięki niemu zaraz za Małowicami będziemy mieli przeprawę, do której będzie dojazd od drogi krajowej i od wojewódzkiej – mówi wójt Gminy Wińsko Jolanta Krysowata-Zielnica i podkreśla, że dobre połączenie gminy z drogami krajowymi i ekspresowymi S5 i S3 to nie tylko udogodnienie dla mieszkańców, ale także atut w pozyskiwaniu inwestorów.
Mieszkańców Małowic uspokajam: zjazd z mostu będzie za miejscowością, bliżej Odry. Ruch nie będzie kierowany przez teren zabudowny – dodaje Jolanta Krysowata – Zielnica.

-Dobra dostępność komunikacyjna jest podstawowym warunkiem przyciągania inwestorów, utrzymywania zatrudnienia czy rozwoju turystyki. Uważam, że nowa przeprawa rzeczna stworzy kolejne możliwości dla rozwoju gospodarczego Powiatu Lubińskiego, a w szczególności Gminy Ścinawa. Niewątpliwie realizacja tej inwestycji będzie miała pozytywny wpływ na życie społeczności lokalnej – uważa Dominika Chomont-Parzyńska, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Lubińskiego.

Most ma usprawnić przeprawę przez Odrę dla transportu ciężarowego, usprawniając ruch na drodze krajowej nr 36 i pozwalając na łatwiejszą podróż między drogami ekspresowymi S3 i S5. Będzie też dużym udogodnieniem dla mieszkańców powiatów wołowskiego i lubińskiego, którzy codziennie przejeżdżają przez Odrę w drodze do pracy czy do szkoły – uważa Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Tymoteusz Myrda o budowie mostu w Ścinawie mówił w Legnica FM.
Materiał można przesłuchać tutaj: Legnica FM audycje

O przeprawie przez Odrę w Ścinawie pisaliśmy także 2 lata temu:

List intencyjny w sprawie budowy mostu na stopniu wodnym Ścinawa